laupäev, 10. november 2018

Käsi valgeks (viljaseks)


Kaua oodatud viljalõikus on lõpuks pihta hakanud. Oleksime juba pidanud alustama oktoobri lõpus või novembri alguses, aga ilm ei ole tahtnud üldse kuumaks minna, et vili piisavalt kuivada saaks. Lääne-Austraalias kasvatud vili läheb peamiselt impordiks Aasiasse, Indoneesiasse, Jaapanisse ja mujale. Vili on kõrge kvaliteediga ja sisaldab vähem gluteeni kui mujal kasvatatud, sest saab põllul kuivada, kuivatamiseks ei kasutata viljakuivatit. Ühtlasi on ka farmeritel pisut keerulisem, sest tuleb oodata näiteks nisu puhul, et niiskus viljas oleks alla 12,5 protsendi. Lõpuks on langenud meie nisu niiskustase nii madalale, et saime pisut sõita viljalõikusmasinatega (header). Esimesel päeval õpetas farmer mind. Nii tunnikese juhendas ja lasi mul koos temaga sõita, edasi pidin juba üksi sõitma. Raikko oli sellel päeval traktori roolis, mille taga on on suur kast (chaser bin), kuhu sõidu pealt headeri juht laseb vilja. Minu header mahutab umbes 6 tonni, Raikko oma 7,5tonni ja chaser bin umbes 25tonni. Lisaks on põllul veel 3 põllutünni (field bin), mis igaüks mahutab 45tonni ja millest täidetakse lõpuks rekka, mis toimetab vilja kokkuostjale. Ühelt hektarilt saame see aasta arvutuste kohaselt keskmiselt 1,2 tonni vilja. 
Esimesel päeval palju teha ei jõudnud, sest alustasime peale lõunat. Reedel aga sõitsime mõlemad headeriga ja farmer oli vahepel chaser bini roolis, kui teda ei olnud siis pidime vilja laskma field bini. Oleme teha jõudnud 3 põldu, ehk umbes 250 hektarit. Umbes 5700 jäänud 😄. Reede õhtul kimbutas meid aga vihm ja pidime lõpetama pool üheksa. Lisaks tekkis minu headerisse ummistus, sest vilja tuli nii palju peale, et kõigepealt tekkis ummistus ette lõikaja lindi peale. Eemaldasin selle ja sõitsin aegalselt edasi, aga headeri taha, kus peaks kõrred ja muu sodi välja lendama, tekkis blokk. Järsku kuulsin väga suurt müra ja jäin koheselt seisma ja lülitasin masinasisesed mootorid välja. Sõitsin tagasi põllu algusesse ja farmer tegi tiiru ümber headeri, sest sellel hetkel me veel ei teadnud, et ummistus oli tekkinud. Farmer tegi ühe väikse luugi lahti, kust peaks masina sisse nägema. Näha polnud aga midagi, sest hein oli ees. Siis ma sain aru, et masin on umbes. Kuna oli pime, tuuline ja veidi vihmane, siis otsustas ta hommikul sellega tegeleda. Hommikul läksime Raikkoga põllule ja hakkasime rehaga heina välja kühveldama. Kogu sisemus oli seda täis. Jõudsime poole peale, kui tuli farmer ja ütles, et ta proovib nüüd masina käivitada. Pani masina täispööretel tööle ja heina hakkas tagant välja lendama. Kõik tundus jälle töötavat normaalselt, ilma üleliigset müra tekitamata. Õnneks! Juhtum oli osaliselt farmeri süü ka, mitte üksnes tegija. Ta oleks pidanud sellel põllul headeri seadeid veidi muutma, sest vilja tuli oluliselt rohkem kui eelmisel põllul. Õnneks lahenes juhtum kenasti. 
Edasi viisime läbi tegevust, mis saab meie igahommikuseks rutiiniks. Suure õhukompressoriga tuleb kogu header heinast puhtaks puhuda,  et kusagil ei saaks tekkida soodsat kohta tulekahjuks. Lisaks tuleb erinevad ringi käivad osad tavotipritsiga täita, et miski läbi ei kuluks. Kõige viimase asjana kütusepaak täis tankida ja võibki lõikust alustada, mida eile me aga teha ei saanud. Ümberringi oli äikesetorm, mis pidi ka meieni jõudma. Enne lõunat tuligi väike sabin, mis tähendas et viljalõikust ei toimu, sest niiskus oli liiga kõrge. Lühike tööpäev lõppes, võtsime Külli kampa ja läksime Merredini iganädalasele toiduvarude täiendamisele. Õhtul mängisime lauamänge, väljas möllas äike ja krabises vihm, mis tähendas ainult üht - ei mingit harvestimist ka homme (pühapäeval). Kuna vihma tuli lahinal, siis nüüd ei teagi, millal jälle harvestida saab, sest vilja niiskus peab langema lubatud piirini.

Raikko minust mööda kimamas
Minu kombain
Raikko field bini tranportimas
... ja chaseri bini piilumas
Headerist chaser bini
Hirmuäratav torm tulekul



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar